Od Redakcji
Ks. dr Maciej Krulak

Wolność jest podstawowym darem, który ma swe źródło w Bogu. Otrzymujemy ją od początku naszego istnienia, a potem... robimy wszystko, żeby ją stracić. Mniej czy bardziej świadomie, w swej wolności wybieramy nie-wolność (niewolę). Kiedy odkryjemy tą tragiczną rzeczywistość już nie mamy możliwości, aby o własnych siłach wyjść "na prostą".




więcej

O drodze wyzwolenia
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki

To jest prawdziwy czyn wyzwoleńczy: wyzwolenie siebie od lęku, od nacisków, od opinii, od zdania innych słabych braci przez podanie im ręki. Wyzwolenie od innych uzależnień, od egoizmu, który prowadzi do mordowania dzieci nienarodzonych. Z tym idzie w parze wyzwolenie od lęku: "Nie lękajcie się", bo tylko lęk nas czyni niewolnikami.


więcej

Medytacja w cieniu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Ks. Mirosław Żak

Posługując od wielu lat jako kapelan w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień coraz mocniej doświadczam swojej bezsilności wobec problemów alkoholowych. Ta bezsilność zmusza mnie niejako do częstego zwracania się do Boga z pokorną prośbą, aby objawił swoje miłosierdzie ludziom zniewolonym nałogami.



więcej


Dekalog gwarantem poszanowania wolności bliźniego
Ks. Zbigniew Gmurczyk

Ostatnim przykazaniem, które podaje Jezus w rozmowie z bogatym młodzieńcem, jest druga część przykazania miłości: "Miłuj swego bliźniego jak siebie samego!" (Mt 19,19). Wolność, osiągnięta przez wypełnianie przykazań podanych przez Chrystusa w omawianym dialogu, ma doprowadzić chrześcijanina do otworzenia się na braci, aby - kochając ich - tworzył z nimi wspólnotę miłości, dzięki której może wypełnić polecenie świętego Pawła: "Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie!" (Ga 5, 13).



więcej


Alkohol w buszu
Ks. Zenon Bonecki

Chingombe to wioska, a właściwie misja, która obejmuje obszar buszu w Dolinie Luano, w Zambii. Zamieszkują go plemiona Lala i Ambo, które wywodzą się z plemienia Bemba. Język, którym się posługują, jest językiem Cibemba z domieszką własnych wyrażeń.
Wielu Europejczyków myśli, że tam w buszu przynajmniej nie ma takich problemów, jakie przyniosła cywilizacja. Wszystko przebiega w atmosferze miłości i pokoju, bez zmartwień o dzień jutrzejszy. Ludzie są dobrzy i uczciwi. Tak wyidealizowany obraz może tylko śmieszyć tych, którzy na co dzień mieszkają lub pracują w buszu. Nic bardziej mylnego. W buszu mieszkają ludzie, którzy mają dusze i o te dusze walczy diabeł. Dlatego również tutaj możemy spotkać wielu dobrych i uczciwych ludzi, ale również ludzi zagubionych i zniewolonych.




więcej

Serce wielkie nam daj!
Magdalena Hajduk

W dniach 16-17 października 2010 roku odbyła się IX Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Ukrainie. Spotkanie w Latyczowie zgromadziło ponad 200 osób, wśród których znaleźli się ludzie z niemal całej Ukrainy, Mołdawii oraz goście z Polski.




więcej


Oaza Rekolekcyjna Diakonii Wyzwolenia archidiecezji częstochowskiej
Dominik Borkowski

ORDW archidiecezji częstochowskiej odbyła się w Zawierciu-Skarżycach, przy sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej i trwała od 29 grudnia 2010 do 2 stycznia 2011 r.
Termin oazy okazał się szczególny z kilku powodów - była to oktawa Bożego Narodzenia, kiedy przeżywaliśmy przyjście na świat Zbawiciela, który daje nam wolność. 30 grudnia przypadła też druga rocznica powstania Stowarzyszenia Ogród Niepokalanej, które jest w naszej diecezji narzędziem posługi Krucjaty.



więcej


Boży przymus
Iwona i Marek Kurowscy

Na dniu wspólnoty diakonii diecezjalnych zostaliśmy zaproszeni na Oazę Rekolekcyjną Diakonii Wyzwolenia w Skarżycach koło Częstochowy. Jako para podejmująca posługę budowania diakonii wyzwolenia w diecezji świdnickiej, chcieliśmy pogłębić świadomość i wiedzę o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, sięgając do jej źródeł.



więcej


Wychować człowieka czy przystawkę do komputera?
Ewa Polak-Pałkiewicz

Tęsknota pojawia się w wielu młodych sercach, w wielu rodzinach, w których rodzą się dziś dzieci. Tęsknota - wręcz głód - do posiadania wzorca życia, które zostało niemal całkowicie wyparte przez świat tzw. "realnej fikcji", jaki wykreowano za pośrednictwem techniki mediów, na użytek odbiorców wszystkich pokoleń, w szczególności zaś dzieci, i nie jest już niemal znane z autopsji, a kołacze się jeszcze w głowie, w snach, w marzeniach, przeczuciach - niczym echo w pustej sali - czegoś odległego, dalekiego, nieuchwytnego, a zarazem bardzo bliskiego.


więcej


"Warto być rycerzem" - recenzja
Magdalena Hajduk

Książka Roberta Lewisa pt. "Warto być rycerzem" to swego rodzaju świadectwo mężczyzny, który na podstawie własnych życiowych doświadczeń dostrzega, jak wielu ojców zaniedbuje rolę głowy rodziny. Jako najboleśniejsze wspomnienia swego dzieciństwa i dorastania przedstawia relacje z własnym ojcem, który rozwiązania życiowych problemów i pokonania lęków poszukiwał w alkoholu.



więcej


Radość serca
Magdalena Hajduk

Wraz z rozpoczęciem adwentu, a więc i kolejnego roku liturgicznego, swoją działalność w diecezji białostockiej, po kilku latach przerwy, wznowiła diakonia wyzwolenia. Jej nowym moderatorem diecezjalnym został ks. Krzysztof Andryszak. W skład diakonii wchodzą głównie studenci, będący oczywiście członkami Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.



więcej


Wspomnienie o Andrzeju
Ryszard Jan

Można powiedzieć, że Andrzeja znałem od zawsze. Mieszkaliśmy w tej samej dzielnicy, razem piliśmy alkohol i razem kroczyliśmy drogą trzeźwości. Przez wiele lat zawsze był obok mnie i jeszcze do dzisiaj trudno mi uwierzyć, że odszedł na zawsze. Nieuleczalna choroba oddała go śmierci w samym środku lata, a pustki jaka po nim pozostała nie oddadzą żadne słowa. Wymowniejsze jest milczenie i cicha zaduma.



więcej