Od Redakcji
ks. dr Maciej Krulak

Jest wiele sposobów zmagania się z ludzkimi zniewoleniami. Im bardziej, wraz z rozwojem społeczeństwa, rozwija się sfera uzależnień, tym bardziej trzeba poszukiwać nowych dróg wyzwalania. Jedno jest jednak pewne, przynajmniej dla nas chrześcijan, że to Bóg, jako pełen mocy, może wyzwolić każdego niewolnika, jak ongiś wyprowadził Izraelitów z egipskiej niewoli.




więcej

Ks. Franciszek Blachnicki współczesnym autorytetem wychowawcy patriotyzmu
dr Robert Derewenda

Sługa Boży ks. prof. Franciszek Blachnicki należy do najbardziej znanych dzisiejszej młodzieży współczesnych świętych. Co prawda proces beatyfikacyjny sługi Bożego jeszcze się nie zakończył, ale nikt, kto znał ks. prof. Franciszka Blachnickiego, nie ma wątpliwości, że należał do osób świętych, w pełni oddanych Bogu. I choć od jego śmierci minęło już dwadzieścia jeden lat, idee wychowawcze oraz założone przez niego dzieła, zwłaszcza oazowy Ruch Światło-Życie, nadal bardzo dynamicznie się rozwijają.


więcej


Ojciec – świadek wiary i trzeźwości
ks. bp dr Tadeusz Bronakowski

Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień – miesiąc abstynencji
Sierpień to w polskiej historii miesiąc szczególny. To dobry czas, by przypomnieć, że osoby niepełnoletnie zobowiązane są do całkowitej abstynencji, zaś wszystkich dorosłych obowiązuje umiar w spożywaniu napojów alkoholowych. W sierpniu prosimy o coś więcej, niż zachowanie trzeźwości. Prosimy o szczególny dar, jakim jest abstynencja! Ten apel wzbudza wiele kontrowersji. Dlatego ponownie przypominamy jego istotę.



więcej


Liturgiczne aspekty wychowania do trzeźwości w rodzinie
ks. dr Piotr Kulbacki

Niezależnie od dzisiejszych badań empirycznych prowadzonych przez psychologów i socjologów, już wiele lat temu wytyczne Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej podkreślały wagę trzeźwościowego wymiaru wychowania religijnego, szczególnie w związku z sakramentami inicjacji w naturalny sposób pełniącymi społeczną rolę "rytów przejścia" (chrzest, pierwsza komunia, bierzmowanie), ale dotyczy to także sakramentu małżeństwa. Należy tu zwrócić szczególną uwagę tak na formację rodziców i dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, jak i rozszerzającą się ideę wesel bezalkoholowych, stanowiących punkt odniesienia w przyszłym wychowywaniu dzieci.



więcej


Pokochałam alkoholików
Ze Stanisławą Orzeł o założeniu pierwszej grupy AA w Krakowie rozmawia Krzysztof Marcinkiewicz

Skąd się wziął pomysł stworzenia grupy AA w Krakowie?
W 1985 roku brałam udział w mityngu dla alkoholików w Poznaniu i byłam zauroczona atmosferą, która tam panowała. Poczułam piękno życia w prawdzie, to samo piękno, jakiego doświadczałam w Ruchu Światło-Życie. Powstało w moim sercu pragnienie stworzenia czegoś podobnego w Krakowie. Zależało mi na tym, żeby zaczęło się coś dziać w Małopolsce, ponieważ nie było takiej grupy w tej części Polski. Miałam w życiu wiele okazji poznania ludzi związanych z AA. Ich otwartość i życie w prawdzie dały mi do zrozumienia, że wśród nich w szczególny sposób realizują się słowa Pana Jezusa "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli". Pokochałam alkoholików, napisałam nawet o tym w drugim numerze "Eleuterii".




więcej

Niezwykłe rekolekcje
Marta Lipka

Oaza rekolekcyjna diakonii wyzwolenia (ORDW) w dniach 2-6 maja 2012 r. to pierwsze rekolekcje, w organizacji których braliśmy udział razem z mężem. To były intensywne przygotowania, ale i wielka radość. Cieszyliśmy się, że od wielu lat w naszej diecezji diakonia wyzwolenia będzie miała czas na odnowienie charyzmatu, przegląd motywacji i postaw, przemodlenie przyszłych działań, a także spotkanie ze wspaniałymi prowadzącymi. Naszą radość potęgował fakt, iż spodziewaliśmy się naszego pierwszego, długo wyczekiwanego dzieciątka.




więcej

Pielgrzymki Grup Trzeźwościowych do Kalwarii Pacławskiej


Pielgrzymkę Grup Trzeźwościowych zapoczątkowali Anonimowi Alkoholicy powracający do trzeźwości w Grupie AA "Wyzwolenie", która z inicjatywy ks. Stanisława Zarycha została założona w Przemyślu w dniu 9 listopada 1986 r. W maju 1989 roku kilka osób z tej grupy uczestniczyło w Krajowej Konferencji Służb AA odbywającej się w Nowym Targu. W wolnym czasie skorzystali z okazji i odwiedzili Sanktuarium w Ludźmierzu, w którym akurat odbywały się uroczystości związane ze świętem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. 


więcej

Niewidomym przejrzenie...
alumn Krzysztof Podlewski

Czy może być czas lepszy niż okres wielkanocny na usłyszenie o prawdzie, która wyzwala? Zwłaszcza, jeśli tę prawdę mają usłyszeć osoby przygotowujące się do kapłaństwa. Przecież to właśnie oni w sposób szczególny, już jako kapłani, będą głosić Chrystusa Zmartwychwstałego, który "więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie".



więcej

Wesele Wesel 2013
Beata i Mieczysław Kłopotkowie

Mamy dla Czytelników sensacyjną wiadomość: Wesela bezalkoholowe nie są już u nas w Polsce sensacją. Bo jakże inaczej wytłumaczyć fakt, że na takich uroczystościach nie kłębią się kable mikrofonów żądnych sensacji dziennikarzy ani nie przepychają ekipy telewizyjne? W samej rzeczy Polska to bodaj jedyny europejski kraj, gdzie odbyło się kilkadziesiąt tysięcy wesel bezalkoholowych, do czego niewątpliwie przyczyniła się ewangelizacyjna działalność Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Mamy więc czym się szczycić i za co Panu Bogu dziękować.


więcej

Osiem błogosławieństw
Irena Kucharska

Zwyczaj losowania błogosławieństw pojawił się we wspólnocie Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła pod koniec lat 70. XX w. Trudno ustalić, kto był jego autorem. Nie był nim na pewno Sługa Boży ks. Franciszek, ale zawsze w losowaniu błogosławieństw uczestniczył.



więcej