Zamiast wstępu... wolne wnioski!
ks. dr Maciej Krulak

Co z robić, by zmienić złe postępowanie w społeczeństwie? Jest kilka możliwości - można np. ustanowić takie prawo, które ograniczy lub wręcz uniemożliwi takie złe czyny. Oczywiście są pewne dziedziny życia, które muszą być chronione bezwzględnie, np. prawo do życia, bo są wartością obiektywną, a występowanie przeciwko niemu zawsze jest szkodliwe i dlatego nie ma mowy w tym wypadku o pozostawieniu marginesu indywidualnej interpretacji. Są czyny, które zawsze są złem (np. zabójstwo), i trzeba zabezpieczyć społeczeństwo przed nimi, a także karać tych, którzy to prawo łamią.




więcej

Chrześcijańska SłużbaWyzwolenia Narodów
dr Robert Derewenda

Od Redakcji: Poniżej publikujemy ostatnią część opracowania Roberta Derewendy o ks. Franciszku Blachnickim. Praca ta wspaniale wkomponowała się w tematy, które podejmowaliśmy przez kolejne numery naszego czasopisma w tym roku. Prezentowana trzecia część obejmuje działalność Sługi Bożego na zachodzie Europy.
Tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego ks. Franciszek Blachnicki otrzymał paszport i 10 grudnia 1981 roku wyjechał do Włoch w związku z tworzeniem tam Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji "Światło-Życie". Miał zamiar powrócić do kraju przed Bożym Narodzeniem.


więcej

Ułożyć sobie życie
Marzenna Kucińska

Od Redakcji: Poniżej zamieszczamy fragmenty tekstu o DDA (dorosłych dzieciach alkoholików) opublikowanego na stronie www.dda.pl. Poruszamy ten temat ze względu na duże zainteresowanie i pytania dotyczące tego zagadnienia. Wielu psychologów rezygnuje dziś z nazwy "DDA". Badania pokazują, że nie każdy DDA ma problemy w życiu dorosłym związane z alkoholizmem rodzica (rodziców). Czasami inny problem zostawia większe ślady w psychice. Są też osoby DDA, które mają własne, świetnie funkcjonujące rodziny. Nauczyły się bowiem radzić w życiu, czerpiąc z autorytetów innych niż rodzice oraz korzystając z pomocy wielu życzliwych przewodników życiowych.


więcej


Tymczasem w Marianum...
Barbara Mazur

Kiedy do Carlsbergu w roku 1982 dotarł Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, Marianum stało się Centrum Ruchu Światło-Życie. Od tamtej pory żyje, modli się i pracuje tu wspólnota diakonii, tzn. duchowni i świeccy.
Diakonia "Marianum" podejmuje na miejscu zadania związane z bezpośrednią troską o utrzymanie i zabezpieczenie dobrego funkcjonowania Ośrodka [...]. Praca, którą podejmujemy, to głównie praca rekolekcyjna z rodzinami, dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Akcent kładziemy na dłuższe oazy wakacyjne; zapraszamy na różne święta: Boże Narodzenie, święta wielkanocne, Zesłanie Ducha Świętego.



więcej


Ciąża bez alkoholu
Z Jolantą Terlikowską rozmawia jej syn - Mateusz

Czym jest program profilaktyczny "Ciąża bez alkoholu"?
Pod takim właśnie hasłem PARPA rozpoczęła w 2007 roku kampanię edukacyjną, której głównym celem było upowszechnienie informacji, że picie alkoholu przez kobietę, która jest w ciąży, ma bardzo negatywny wpływ na rozwijające się w jej łonie dziecko. Kampania obejmowała szereg działań edukacyjnych skierowanych do lekarzy ginekologów, położnych i specjalistów innych dziedzin oraz do całego społeczeństwa.




więcej

Rodzina świadkiem wiary i trzeźwości
Weronika Andruszczyna

Od Redakcji: Dzięki wytężonej pracy kapłanów i świeckich Krucjata Wyzwolenia Człowieka na Ukrainie rozwija się bardzo dynamicznie. 23-25 maja 2014 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Worzelu odbędzie się ORDW, a w diecezji lwowskiej zostaną przeprowadzone rekolekcje pod hasłem "Ewangelia wyzwolenia". W Gwardijsku oraz w Gródku przygotowywane są warsztaty dla AA. Odbyło się też już wiele wesel bezalkoholowych prowadzonych przez szkolonego na specjlanych kursach w Polsce wodzireja z Ukrainy. Poniżej publikujemy relację z październikowej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którą napisała młoda osoba z głęboko wierzącej rodziny. Weronika na każdym etapie swojego życia zawsze broniła wiary. Spotykała się często z niezrozumieniem i szyderstwem ze strony rówieśników. Jednak zawsze była i jest pełna ducha, zapału i radości.




więcej


Ach, Ci Francuzi...
Karolina Jankowiak

Od Redakcji: W rozmowach o abstynencji Francja często podawana jest jako przykład państwa, w którym pije się kulturalnie i dzięki temu nie ma tam alkoholizmu. Czy na pewno wystarczy zmienić sposób i kulturę picia, aby nie było problemów z uzależnieniem? Jak naprawdę przedstawiają się te kwestie u naszych dalszych sąsiadów? Wiadomości na ten temat, prosto z Francji, zebrała i przetłumaczyła Karolina Jankowiak.


więcej


Powiew Ducha Świętego!
Alik Paciora (opracowała Katarzyna Owczarek)

Od samego początku na Majdanie czuło się powiew Ducha Świętego. Kiedy patrzę na te wszystkie wydarzenia, to widzę, że Pan Bóg dopuścił takie zło, aby się dokonało większe dobro. Tak liczne wspólne wyjście na ulicę, by domagać się wolności i poszanowania praw, bardzo zjednoczyło Ukrainę.



więcej


Konferencja w Watykanie
Tłumaczenie Barbara Kondracka

Uzależnienie od alkoholu, konsekwencje etyczne i moralne związane z tym zjawiskiem oraz działania prewencyjne i leczenie - to kwestie i tematy, które stały w centrum konferencji o nadmiernym spożyciu alkoholu, zorganizowanej 13 stycznia 2014 r. w Watykanie przez Papieską Akademię Nauk. Przedstawiony artykuł jest tłumaczeniem omówienia poruszanych problemów zamieszczonym na oficjalnym portalu watykańskim (news.va).


więcej


Bal dla Króla!
Paulina Wiensak

Bal Chrystusa Króla to impreza organizowana corocznie od czterech lat przez Diakonię Wyzwolenia Archidiecezji Warszawskiej. W tym roku odbył się w większej sali, a zaproszenia skierowano także do osób spoza diakonii, m.in. do studentów przez plakaty wywieszone na uczelniach i akademikach oraz do członków różnych wspólnot kościelnych, niekoniecznie związanych z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka i Ruchem Światło-Życie.



więcej