Od Redakcji
ks. dr Maciej Krulak

Trudno mówi się o byciu mężczyzną. Zasadniczo mężczyźni mało mówią, a o sobie to już wcale. Ciężko jest wyrazić to, co się myśli, a co dopiero, co się czuje. Ta małomówność i skrytość rodzi wrażenie twardości, wręcz żelaznej odporności na trudy życia, emocje, wyzwania. Codzienność wymaga od mężczyzny wiele wysiłku, zabraniając mu w zamian okazywania uczuć. Trzeba być twardym, wszak "chłopaki nie płaczą". Ale świat wewnętrzny mężczyzny jest dużo bardziej skomplikowany, niż się wydaje.




więcej

Abraham i Izaak - wymiar ojcostwa
bp Zbigniew Kiernikowski

Wielka była radość Abrahama i Sary kiedy, zgodnie z obietnicą Boga, doczekali się przyjścia na świat syna. Był to syn obietnicy. Oto jak ten fakt przedstawia Księga Rodzaju: Wreszcie Pan okazał Sarze łaskawość, jak to obiecał, i uczynił jej to, co zapowiedział. Sara stała się brzemienną i urodziła sędziwemu Abrahamowi syna w tym właśnie czasie, jaki Bóg wyznaczył. Abraham dał swemu synowi, którego mu Sara urodziła, imię Izaak. Sara zaś mówiła: "Powód do śmiechu dał mi Bóg. Każdy, kto się o tym dowie, śmiać się będzie z mojej przyczyny" (Rdz 21, 1nn).


więcej


Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko - patron diakonii wyzwolenia
ks. dr Tomasz Kaczmarek

Od Redakcji: Podczas tegorocznej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, 2 czerwca 2012 r. do Warszawy, konferencję dla uczestników wygłosił ks. dr Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na naszej stronie www.kwc.oaza.pl można jej wysłuchać, a dla zwolenników tradycyjnej formy przekazu drukujemy cały tekst. Niech te słowa, pełne optymizmu i pokoju, będą natchnieniem do rozmów o wolności i prawdzie. Zachęcamy z całego serca do lektury!


więcej


Inspiracje dla Krucjaty (3)
ks. dr Adam Wodarczyk

Powrót księdza Franciszka Blachnickiego z Niepokalanowa zbiegł się z okresem odwilży 1956 r. Włączył się on więc w organizację powrotu śląskich biskupów do Katowic, a do jednego z nich - Stanisława Adamskiego - napisał list, w którym podzielił się przeżyciami z pobytu w Niepokalanowie. Stwierdził w nim, że chciałby realizować w ramach diecezji katowickiej ideę Niepokalanowa jako tzw. ideę Niepokalanowa Śląskiego, czyli miejsca, które ma być oddane Bogu przez Niepokalaną, które będzie centrum modlitwy, życia wspólnotowego, posługi apostolskiej, które będzie miejscem przemieniającym rzeczywistość.



więcej


Kult sukcesu zawodowego i kryzys ojcostwa
o. Józef Augustyn

Jedną z ważnych przyczyn kryzysu ojcostwa jest kult sukcesu zawodowego, który wraz z rozwojem technicznym wytworzyła cywilizacja europejsko-amerykańska. Sukces zawodowy i rywalizacja z nim związana całkowicie pochłaniają życie i działalność wielu mężczyzn. Uważają oni, iż satysfakcja z pracy zawodowej jest możliwa dopiero wówczas, kiedy wygra się w rywalizacji z innymi i osiągnie się sukces.




więcej

Moja żona woli, abym wracał trzeźwy...
Ryszard

W mojej pracy jest potrzebne świadectwo o Krucjacie, ale w domu przede wszystkim. Pracuję na budowie (powszechna opinia jest taka, że budowlańcy bez wypicia nie pracują, bo nie mogą się inaczej utrzymać na rusztowaniu) i moja żona obawiała się, że mogę wracać nietrzeźwy lub mogę nie wrócić, bo coś mi się przydarzy.




więcej


Uciec od dorosłości
Katarzyna Owczarek

Kiedy chodzę na jakieś ciekawe spotkania z duszpasterzami i słucham wykładu na temat zagrożeń czy innych trudnych spraw, lubię na zakończenie usłyszeć, że zawsze jest jakieś wyjście z trudnej sytuacji i że jest ono dostępne dla każdego. Z pewnością kosztuje i nie jest bezbolesne do przeprowadzenia, ale jest - i to daje nadzieję. Po spotkaniu z o. Jackiem Krzysztofowiczem zostało mi w głowie kilka przemyśleń, którymi dzielę się z Wami.


więcej

Ty masz u Pana Boga niesamowite chody!
Zenon

Moje życie tak się potoczyło, że musiałem pojechać do pracy za granicę. Moi koledzy, było nas tam około 50, bardzo lubili życie rozrywkowe, czyli alkohol i imprezy. Wiedziałem, że będę musiał im powiedzieć, że jestem w Krucjacie i należę do Pana Jezusa. Ponieważ towarzystwo bardzo lubiło alkohol, to szef na koniec pracy dawał im tzw. "koszyk", czyli pełen kosz alkoholu, żeby rozpijać towarzystwo. Była też taka zasada, że każdy młody, który przychodził pierwszy raz do pracy, musiał postawić wszystkim alkohol. Zbliżał się dzień pierwszej wypłaty, oczywiście wszyscy dali pieniądze, z wyjątkiem mnie.



więcej


Nie trzeba być muzykiem, żeby przegrać własne życie
Magdalena Hajduk

Zaczyna się od wyznaczania sobie kwoty pieniędzy, jaką można przeznaczyć na grę, podobnie jak czas, który jesteśmy w stanie na nią poświęcić. Po pierwszej przypadkowej wygranej zdecydowanie zaczyna władać człowiekiem chęć ponownych zwycięstw, dominacji, a po przegranej - pragnienie odegrania się i odzyskania tego, co zostało utracone. Tak zaczyna się i przebiega uzależnienie od hazardu...


więcej

Żeby nie zanudzać…
Albert

Pamiętam w moim życiu sytuację, kiedy mogłem dać świadectwo i chcę się nią z Wami podzielić. Zdawaliśmy razem z kolegą ważny egzamin, po którym zaprosił mnie i koleżankę na oblewanie tego wydarzenia.



więcej

Co to jest choroba alkoholowa
Maria Rabsztyn

W tym artykule zajmiemy się problemem alkoholizmu. Na początku chciałabym rozwiać przekonanie Polaków, którzy rozróżniają dwa pojęcia: "pijaka" i "alkoholika". Tylko w Polsce to rozróżnienie funkcjonuje, ba, człowiek, który uważa siebie za pijaka, uważa równocześnie, że jest "lepszy, nie ma problemu alkoholowego, bo jak będzie chciał, to przestanie pić, itp.". To myślenie pozwala mu bezkarnie pić, nękać bliskich i nic z tym nie robić.


więcej


Lepiej późno, niż wcale!
Krzysztof, szaleniec Boży

Mam na imię Krzysztof, jestem mężem, ojcem trójki dzieci, mechanikiem, sprzedawcą aut i części. Prowadzę własną firmę, zatrudniam 16 osób. Bardzo lubię to, co robię, jestem radykalny. Po dziewięciu latach małżeństwa, pijaństwa, hulanek i zabawy, Bóg zaprowadził mnie na Oazę Rodzin 1-go stopnia w Przewozie, gdzie przewrócił moje życie do "góry kołami".


więcej


Mężczyzna w Kościele?
Przemysław Wieczorek

Po obejrzeniu ostatnio filmu Courageous (Odważni) zacząłem częściej zastanawiać się nad problemem obecności mężczyzn w Kościele, a właściwie nad ich brakiem. Film pokazuje z perspektywy protestanckiej i amerykańskiej grupę mężczyzn, która wspólnie postanawia powierzyć swoje rodziny Bogu, mężczyzn, którzy nie tylko nie wstydzą się swojej relacji z Bogiem, ale potrafią okazać ją w swoim gronie.



więcej

Jak strażak został abstynentem
Krzysiek

Strażacy raczej bujnie świętują różne święta, szczególnie św. Floriana. Nie miałem problemów z alkoholem, raczej nigdy nie było tak, że alkohol mnie specjalnie ciągnął, gdy jednak nadarzała się okazja, to najczęściej nie odmawiałem. Po kilkunastu latach w straży pożarnej dane mi było doświadczyć takiego "kopa", jak u św. Pawła.


więcej





Nie ukrywam, że lubiłem alkohol
Gabriel

Od 53 lat jestem w małżeństwie z moją najdroższą Marysią. Decyzję o włączeniu się do Krucjaty podjąłem na pierwszej oazie I stopnia w 1985 roku w Dąbrowicy. Nie byliśmy jeszcze z małżonką w Domowym Kościele, ale ten Ruch nam odpowiadał i dlatego wybraliśmy się na rekolekcje.


więcej