Od Redakcji
ks. dr Maciej Krulak

Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz? (Ps 8,5)

To pytanie towarzyszy ludzkości od zawsze. Kim jestem? Choć świat uczynił wielki postęp w wiedzy o człowieku, zarówno o ciele, jak i o umyśle, to nadal do końca siebie nie znamy. Zna nas tylko nasz Stwórca, nasz Ojciec - Bóg. Na pytanie psalmisty jedyną sensowną odpowiedzią jest: człowiek jest dzieckiem Boga samego. Dzieckiem chcianym, kochanym, stworzonym z i dla miłości. Tak, człowiek to najwspanialsze dzieło Stworzyciela. Poprzez stworzenie słońca, gwiazd, planet, przyrody, piękna mórz, gór, lasów, jezior, rzek, pól, roślin i zwierząt, Bóg niejako "uczył się", "praktykował", aby uwieńczyć dzieło stworzenia najwspanialszym swym arcydziełem - człowiekiem. Ważne dla każdego z nas jest odkrycie tej wielkiej, niezbywalnej godności człowieka. Jak dzieło Arcymistrza, odnajdujemy siebie samych jako byt "niejednowymiarowy".




więcej

Inaczej niż dorośli
Anna Dębska

Jak myślą dzieci? Czy podobnie jak dorośli, tylko prościej, łatwiej? Pewnie niewiele osób się nad tym zastanawia. Często słyszę stwierdzenia typu: "Moja półtoraroczna córeczka specjalnie na złość upuszcza łyżeczkę przy jedzeniu, gdy się spieszę"; "Tłumaczyłam mnóstwo razy mojemu trzyletniemu synkowi, że przyjdę po niego do przedszkola po południu, a on ciągle płacze i nie chce, żebym go zostawiała". Przypisujemy dzieciom złośliwość, uważamy, że tłumaczenie je uspokoi.


więcej

Cud przebaczenia
ks. Wojciech Żmudziński SJ

Gdy po śmierci pewnego szkockiego lekarza przeglądano jego księgi rachunkowe, znaleziono wiele wpisów przekreślonych czerwonym kolorem, opatrzonych krótkim dopiskiem: "Przebaczono - zbyt biedny, by zapłacić".


więcej


Ucieczka od rzeczywistości
ks. dr Marek Dziewiecki

Uzależnienie to nie problem alkoholu, lecz człowieka i jego stylu życia. Obok ciała, drugą sferą ludzkiej rzeczywistości jest psychika. Wymiar psychiczny oznacza całokształt procesów i mechanizmów związanych ze sferą intelektualną oraz emocjonalną danego człowieka. Psychika to przede wszystkim specyficzny dla człowieka sposób interpretowania oraz przeżywania samego siebie i otaczającego świata. Tak rozumiany wymiar psychiczny w zasadniczy sposób wpływa na całość zachowań, przekonań i postaw danego człowieka.



więcej


Złość piękności szkodzi...
Katarzyna Owczarek

Dzięki finansowemu wsparciu życzliwych osób, mogłam uczestniczyć w szkoleniu "Praktyki Treningu Zastępowania Agresji (ART)". Kurs był przeznaczony dla osób, które pragną doskonalić umiejętności zapobiegania konfliktom w sferze osobistej, rodzinnej lub zawodowej, kierują ludźmi, nauczają, wychowują albo, zawodowo lub niezawodowo, pomagają lub zamierzają pomagać ludziom w swoim otoczeniu.




więcej

Do czego służy wstyd?
Anna Dodziuk

Przypuszczam, że wstyd to jeden z najważniejszych składników "paliwa", dzięki któremu utrzymują się w ruchu podstawowe mechanizmy uzależnienia. Wstyd - tak samo jak lęk, złość, rozpacz czy nuda - może podlegać nałogowemu regulowaniu. Chyba nawet bardziej, skoro w naszej kulturze jest w tak małym stopniu oswojony, zaś głównym sposobem radzenia sobie z nim jest unikanie czy wręcz ucieczka. A skoro ucieczka, to czemu nie w alkohol? [...]




więcej


Własny interes
Adrian Ligęza

W serce człowieka wpisane jest pragnienie szczęścia. Zdaje się ono pamiętać, że Ten, od którego pochodzi i do którego zmierza, jest jego pełnią. Serce hedonisty szuka szczęścia - jednak zatrzymuje się przy jego refleksach, zagubione łaknie tego, co mu się nim właśnie wydaje: rozkoszy, przyjemności, używania, zaspokojenia...


więcej


Dobra nowina która wyzwala
kleryk Grzegorz

Bycie członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka stanowi dla mnie możliwość uczestniczenia w batalii o człowieka wolnego - w zasadzie Krucjata streszcza się dla mnie w dwóch słowach: "wolność" oraz "człowiek". Nie jestem pewien, czy to poprawne przedstawianie idei Krucjaty, ale takie jest moje doświadczenie.



więcej


Czy nasze nogi mogą dawać świadectwo wiary?
Przemysław Wieczorek

Od wielu już lat, w drugą sobotę maja, z łódzkiej katedry rusza, centralną ulicą miasta, Piotrkowską, grupa pątników udających się do klasztoru położonego 12 km dalej, na obrzeżach Łodzi. Nie jest to sezon pielgrzymkowy, zresztą do Częstochowy idzie się w odwrotną stronę, dlatego bardzo wielu mieszkańców miasta ze zdumieniem patrzy na rozśpiewaną i rozmodloną grupę, niosącą proporce, transparenty, flagi czy kolorowe chusty. Dla wielu przechodniów jest to okazja, by przystanąć i wsłuchać się w radosny śpiew uwielbienia czy rozważanie Drogi Krzyżowej, dla niektórych, by poprosić o modlitwę, a nawet, by spontanicznie dołączyć do maszerujących, choćby na krótki dystans.


więcej


Miłość żąda ofiary
Magdalena Hajduk

Prawidłowa rola ojcostwa w wychowaniu dzieci, tak często niedoceniana, jest niezmiernie ważna w uwalnianiu się od wszelkich lęków.
Ten trudny temat, spychany zwykle na dalszy plan, podjęli uczestnicy rekolekcji w Dębkach, organizowanych przez parę posługującą w Diakonii Wyzwolenia archidiecezji gdańskiej, Danutę i Krzysztofa Śramskich, w dniach 3-6 marca 2011 r. Spotkanie skupiające się na spojrzeniu na rolę ojca, prowadzone przez ks. Wojciecha Ignasiaka, okazało się strzałem w dziesiątkę - zgromadziło 28 małżeństw i ponad 30 dzieci.



więcej


Krucjata w rodzinie
Agata i Łukasz Szewczykowie, Irenka i Rysiek Orzelscy, Joanna i Mariusz Wnukowie

Tak często - podczas formacji w Domowym Kościele, realizowania zobowiązań czy poznawania duchowości małżeńskiej - Krucjata niepostrzeżenie schodzi na dalszy plan. Wielu z nas z radością podpisało deklaracje na rekolekcjach czy dniach wspólnoty, a po latach sens i cel tego dzieła "pokrył się kurzem i pajęczynami". W wielu momentach pojawiły się dylematy, pytania, narosły mity i legendy odnośnie tego, kiedy i co można, a czego nie.


więcej


Jak pomagać uzależnionym i współuzależnionym

W kalendarium działań Krucjaty Wyzwolenia Człowieka archidiecezji przemyskiej wpisane są coroczne rekolekcje dla posługujących w tym wielkim dziele. Ich myślą przewodnią jest zagadnienie, jak pomagać uzależnionym i współuzależnionym. Poniżej przedstawiamy relację z takich rekolekcji, które odbyły się w dniach 4-6 marca 2011 r.



więcej


Spowiedź czy terapia?


Stanisława Orzeł (SO): Po co osobie wierzącej jest potrzebna terapia psychologiczna?
Wojciech Ignasiak (WI): Człowiek niekiedy "ucieka" od problemów w różne uzależnienia, np. alkohol, narkotyki. Czasami zdarza się, że wiara nie jest miejscem wzrastania, tylko jedną z form ucieczki. Psychologia pozwala rozpoznać swoje emocje, przepracować je, by to, co jest życiem emocjonalnym i psychicznym człowieka, było w fazie wzrostu. Jeśli wzrasta tylko wiara, a faza rozwoju psychicznego człowieka nie rozwija się, to wiara ta będzie często infantylna, bardzo płytka i niewystarczająca w pociąganiu innych ku Bogu, ku prawdziwemu przeżywaniu wolności.



więcej


Studencko, bezprocentowo i niemal do rana!
Magdalena Hajduk

Jeszcze przed kilkoma laty sama nie wyobrażałam sobie młodzieżowej imprezy bez alkoholu, bez rozkręcania zabawy procentami. Wiele spotykanych przeze mnie obecnie osób nie wierzy, że można się świetnie bez tego bawić. Całkiem niedawno, na jednej ze studenckich imprez, przekonałam się o tym, że ludzie, którzy uważają bezalkoholowe imprezy za nudne i bezsensowne, nigdy nie uczestniczyli w prawdziwej, dobrej zabawie bez używek.



więcej