Od Redakcji
ks. dr Maciej Krulak

Człowiek, jako najwspanialsze dzieło Boga, jest niezwykle skomplikowaną rzeczywistością. Człowieczeństwo to jednocześnie ciało, psychika, duchowość i relacje. To wszystko razem stanowi o człowieku. Tylko prawidłowy rozwój każdego z tych wymiarów może prowadzić do pełni człowieczeństwa. Potrzebujemy poznać siebie, bo wtedy poznamy też swego Stwórcę, który "włożył" okruch siebie samego w nas. W bieżącym roku wydawniczym pragniemy przyjrzeć się różnym wymiarom naszego człowieczeństwa. Musimy widzieć integralność tych przestrzeni. Zarówno w profilaktyce, jak i w terapii uzależnień, powinniśmy ogarnąć całą, skomplikowaną i wzajemnie uzupełniającą się, konstrukcję człowieczeństwa.




więcej

Archipelag Skarbów, czyli profilaktyka z pasją!
dr Szymon Grzelak

Jestem zdumiony, gdy widzę, jak dynamicznie rozwija się program Archipelag Skarbów. Być może dlatego, że trafia w dziesiątkę jeśli chodzi o potrzeby dzisiejszej młodzieży, rodziców i wychowawców. Dynamiczny, bogaty metodycznie styl pracy przyciąga uwagę młodzieży, jest atrakcyjny. Radykalizm i różnorodność treści profilaktycznych, w połączeniu z szacunkiem dla tradycyjnych wartości, odpowiada z kolei rodzicom oraz nauczycielom i to ze wszystkich regionów Polski.


więcej

Wstrzemięźliwość i skromność w Biblii
ks. dr hab. Stanisław Haręzga

W terminologii biblijnej słowa "wstrzemięźliwość" i "skromność" nie odgrywają znaczącej roli. Z tej racji "Słownik teologii biblijnej" pod red. Xaviera Léona-Dufoura przy haśle "wstrzemięźliwość" odsyła do hasła "post", a przy haśle "skromność" do hasła "pokora". Jeśli chcemy więc mówić o wstrzemięźliwości i skromności w Biblii, musimy umieścić je w szerszym kontekście.


więcej


Człowiek to rzeczywistość dynamiczna
mgr Anna Dębska

Znajomość rozwoju człowieka może pomóc zrozumieć, dlaczego zachowuje się on, zmienia i rozwija tak, a nie inaczej. Pozwala również na rozpoznanie, czy dane zachowanie jest właściwe dla danego okresu rozwojowego oraz czy - i w jaki sposób - można stymulować dalszy rozwój. Człowiek rozwija się równocześnie w kilku wymiarach. Arystoteles mówił o triadzie rozwojowej - uwzględniał rozwój biologiczny, psychiczny i społeczny. Warto jednak również zwrócić uwagę na rozwój duchowy. Zmiana w jednym zakresie pociąga zmiany w innych.



więcej


Papieros wrogiem rodziny
dr hab. Urszula Dudziak,
Instytut Nauk o Rodzinie KUL

Palenie tytoniu wywiera liczne negatywne skutki dla fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia człowieka. Szkodzi też jego najbliższym - współmałżonkowi, dzieciom, a także całemu społeczeństwu. Początek Nowego Roku stanowi świetną okazję do tego, by rzucić palenie.




więcej

W poszukiwaniu akceptacji
Jola

W mojej rodzinie jest problem alkoholowy, dlatego zawsze czułam się w domu nieważna, niedostrzegana, za mało przydatna. Niekochana przez tatę szukałam tej miłości gdzie indziej, u innych mężczyzn. Byłam tak spragniona miłości, że mogłam zrobić wiele, żeby ktoś mnie zauważył, przytulił czy pokochał. Chciałam czuć się kochana. Dlatego jeździłam na dyskoteki, poznawałam przelotnych chłopaków, robiłam głupie i niebezpieczne rzeczy.




więcej


Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony...


Bogu dzięki udało nam się wznowić peregrynację krzyża Krucjaty. W minionych latach wiele diecezji doświadczyło dzięki temu wielu łask i wielkich dzieł Boga. Ostatnią diecezją, która gościła krzyż, była diecezja gdańska. Chcemy przypomnieć te wielkie chwile i zachęcić inne diecezje, które jak obecnie diecezja ełcka, mogą przeżyć ten łaskawy czas.


więcej


Radość serca
Ania i Ryszard Szewczyk,
legnicka para diecezjalna DK


31 grudnia 2010 r. w Ośrodku Rekolekcyjnym "Beniaminek" w Kowarach odbyła się bezalkoholowa zabawa sylwestrowa, zorganizowana przez kierownika ośrodka Piotra Pociejkina. Brały w niej udział rodziny nie tylko z naszej diecezji, ale też z diecezji świdnickiej, wrocławskiej i takie, które nie są w Domowym Kościele. Zabawa rozpoczęła się mszą, ­którą odprawił moderator diecezjalny DK ks. Robert Serafin. Po niej, tradycyjnym polonezem, rozpoczęły się tańce. W korowodzie uczestniczyli rodzice, dzieci, a także dziadkowie. Odyły się pokazy sztucznych ogni, sztuczek magicznych, tańca klasycznego, żonglerki, akrobatyki. Były nagrody, tort i smaczne jedzenie. Nowy Rok powitaliśmy modlitwą i tańcem uwielbienia. Zabawa trwała do białego rana. Dziękujemy Bogu za ten wspaniały czas!






O byciu dzieckiem Boga, czyli relacja z rekolekcji w Augustowie
Justyna Kozłowska, Piotr Skorupa

W dniach 25-27 marca 2011 r. w parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Augustowie - przy okazji parafialnych rekolekcji wielkopostnych - odbyły się również rekolekcje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Wzięło w nich udział prawie pięćdziesiąt osób, głównie małżeństwa. Nie zabrakło także studentów (reprezentujących duszpasterstwa akademickie w Białymstoku i Olsztynie) oraz katechetów i osób świeckich, które pragnęły przeżyć rekolekcje tematyczne.


więcej


Bezinteresowna ofiara
Joanna

Zdecydowałam się wziąć udział w rekolekcjach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ponieważ pięć lat temu zostałam członkiem tego dzieła. Rekolekcje te organizowali moi przyjaciele i byłam świadkiem różnych działań, które podejmowali, aby takie wydarzenie mogło mieć miejsce. Ich odwaga, determinacja, a przede wszystkim wiara w skuteczność tego apostolstwa zmotywowały mnie do większego zaangażowania.



więcej


Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny
Gosia

Jestem członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka od sierpnia 2009 roku. Będąc na Oazie Nowego Życia kilkakrotnie podpisywałam deklarację kandydacką - w intencji mojego taty alkoholika. Nie przestawał pić, a ja oczekiwałam szybkich rezultatów. Skoro nie przychodziły, traciłam wiarę w sens moich wyrzeczeń. Uważałam, że jeśli ja nie piję, to nie mam problemu z alkoholem.



więcej