Od Redakcji
Ks. dr Maciej Krulak

W 82 numerze "Eleuterii" zamieściliśmy tekst ks. Blachnickiego, w którym pisał, iż abstynent zasługuje na odznaczenie Virtuti Militari. Dosłownie w kilka dni po złożeniu numeru, Kasia z Centralnej Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka została odznaczona swoistą wersją tego orderu. Możemy go wszyscy zobaczyć na okładce. W miejsce godła naszej Ojczyzny wpisano godło Krucjaty.




więcej

O świadectwie
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki

Jeżeli uwierzyliśmy w Chrystusa naprawdę,
to musimy mieć pokój.
Jeżeli uwierzyliśmy w Chrystusa,
a mimo to lękamy się jeszcze ciągle różnych rzeczy,
to znaczy, że jeszcze w pełni, w sensie biblijnym
nie uwierzyliśmy w Chrystusa. [...]


więcej

Jak spełniać wolę Bożą?
Ks. dr Zbigniew Snarski

Są w naszym życiu takie sytuacje, w których nie wiemy jak postąpić: czy takie, a nie inne działanie jest zgodne z wolą Bożą? Jak wtedy się zachowywać? Powstaje pytanie: czy istnieją jakieś reguły, które określałyby nasze działanie? Literatura duchowa z zakresu rozeznawania duchów, wypowiedzi mistrzów życia duchowego, a także pisarze komentujący je, podpowiadają pewne zachowania, które moglibyśmy stosować w naszej codziennej praktyce.


więcej


Nieustanny wstyd, ciągła wina
Marzenna Kucińska

Wstyd i poczucie winy zwykle pojawiają się, kiedy Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) zaczynają opowiadać o swojej historii. Wiele z nich odczuwa je niemal nieprzerwanie.




więcej


Jestem widzialnym nastolatkiem z niewidzialnym upośledzeniem...
Teresa Kellerman

Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego), obchodzony 9 września każdego roku, stał się dla Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych inspiracją do zainicjowania ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod hasłem "Ciąża bez alkoholu". Na łamach naszego czasopisma poruszaliśmy już wielokrotnie temat FAS, wpisując się niejako w cel kampanii. Osoby z Alkoholowym Zespołem Płodowym często charakteryzują się nieodpowiednimi zachowaniami społecznymi. Są także niezdolne do tego, aby analizować skutki własnego postępowania. Nie potrafią odczytywać podtekstów ukrytych w mimice, gestach czy słowach. Są one społecznie i emocjonalnie niedojrzałe. Poniżej prezentujemy artykuł wyjaśniający w ciekawy sposób czym jest FAS.




więcej

Mam szczery przymus...
Phm. Magdalena Leczkowska

W wielu środowiskach harcerskich pojawia się problem harcerzy i harcerek, którzy sięgają po alkohol. W takich sytuacjach proponowane są różne modele zachowań...

 zrobić z harcerzem, który sięga po alkohol? Upominać? Od razu wyrzucić z ZHR? Trzymać w tajemnicy? Powiedzieć wszystkim? Upewnić się? Działać szybko? A co będzie z jej/jego zastępem?




więcej


Miłość jest przedniejsza od wina
Marysia

Kiedyś długo zwlekałam z decyzją o przystąpieniu do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Zastanawiałam się nawet, czy to spodobałoby się mojemu ewentualnemu przyszłemu mężowi, bo przecież taka decyzja ma wpływ na życie rodzinne. Ale pragnienie było większe niż obawy i stało się.


więcej


Jak ochronić dziecko?


Niektórzy uważają, że dziecko powinno umieć samo się chronić, że skoro ma normalną rodzinę, to w sytuacji zagrożenia samo sobie poradzi. Jednak w wychowaniu do wolności niezbędny jest udział dorosłego rodzica. Jeśli w bezpiecznych warunkach nauczy on dziecko podejmować decyzje, nauczy je poprawnego języka tak, by nie uczyło się wyrażeń jedynie z podwórka, to będzie chciało z rodzicem rozmawiać, kiedy pojawi się w jego życiu coś niepokojącego. ­Poniżej przedstawiamy artykuł ze strony www.zlydotyk.pl - kampanii, która ma pomóc rodzicom zrozumieć, jak wiele w wychowaniu dziecka od nich zależy.



więcej


Czekałam na owoce...
Eliza

W Krucjacie Wyzwolenia Człowieka jestem od 9 lat, od pięciu lat jako członek. Od początku swój post podejmowałam w intencji moich rodziców, którzy od zawsze nadużywali alkoholu.


więcej


Wartość abstynencji
Dr hab. Urszula Dudziak
Instytut Nauk o Rodzinie KUL


Na jednym z przyjęć zamierzano wznieść uroczysty toast. Kelner podchodził do gości z tacą pełną kieliszków alkoholu. Każdy uczestnik spotkania brał do ręki jeden kieliszek, czekając na wygłoszenie specjalnej formuły. Gdy kelner podszedł do mego kolegi Andrzeja, członka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ten odpowiedział: "Dziękuję, nie używam alkoholu". Wtedy ktoś, kto już trzymał swój kieliszek w ręku, odstawił go z powrotem, mówiąc: "To ja też dziękuję".



więcej


Godzina Odpowiedzialności i Misji
Nabożeństwo na Dni Wspólnoty OŻK 2010 r.


Przedstawiamy gotowy scenariusz nabożeństwa Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, który można wykorzystać do przygotowania takiego nabożeństwa w swojej parafii.


więcej


Dla drugiego człowieka
Ewa

Ostatnio byłam na balu z okazji 25-lecia zdania matury. Spotkanie po latach ze znajomymi było bardzo ciekawe. Dużo rozmawialiśmy, tańczyliśmy. Dodam tylko, że zabawa była alkoholowa. Podczas balu miałam ciekawe spotkanie.



więcej


Radość serca
Sonia Labryga

V Konferencja Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która odbyła się w Niepokalanowie w dniach 17-19 września 2010 roku, była dla mnie pierwszym tego typu spotkaniem z członkami i kandydatami Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Diakonią Wyzwolenia.



więcej