Jesień… czas zbierania plonów poprzednia strona

Redakcja Eleuterii




Dorośli, którym poświęcony jest ten numer Eleuterii to grupa, która zbiera owoce swoich zasiewów. Dorośli - to często rodzice. Dlatego w tym numerze podejmujemy m.in. temat odpowiedzialnego ojcostwa, którym zajmuje się p. Szymon Grzelak w swojej książce "Dziki Ojciec". Autor proponuje dzieciom program pozytywnych inicjacji, które pomagają wchodzić w dorosły świat poprzez branie odpowiedzialności za swoje życie, a nie przez naśladowanie negatywnych wzorów jak palenie czy picie alkoholu. Prawdziwa dorosłość została tutaj zaprezentowana przez pokazanie wartości życia, które możemy czerpać całymi garściami.
Prezentujemy również ciekawy wywiad z bp. Tadeuszem Bronakowskim, który jest abstynentem. W wywiadzie czytamy m.in. "na utwierdzenie mnie w słuszności tej drogi wielki wpływ miała praca z dziećmi z domów dziecka. Widziałem na własne oczy, jak wiele cierpienia i ludzkich tragedii wiąże się z nadużywaniem alkoholu. Widziałem, jak wiele krzywdy i upokorzenia wprowadzał w życie dzieci alkohol i jak ogromne piętno wyciskało to na ich życiu, także tym dorosłym". Ksiądz biskup podkreśla również, że najważniejsza w życiu dojrzałego chrześcijanina jest modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Czas spędzony z Panem Jezusem przynosi owoce, na które czekamy.
Państwo Sulejowie zapraszają nas do swego "Muzycznego Saloniku", gdzie jak za dawnych szlacheckich czasów dorośli z dziećmi bawili się przy dźwiękach muzyki, dzieląc się swoim życiem, swoimi smutkami i radościami.
Słowa Sługi Bożego Jana Pawła II z przemówienia w Berlinie mogą stać się tekstem pomocnym do poprowadzenia spotkania o wolności w życiu każdego człowieka. Zachęcamy do napisania konspektu takiego spotkania. Pragniemy w następnych numerach Eleuterii drukować konkretne propozycje spotkań formacyjnych przygotowywanych przez Was, drodzy Czytelnicy.
Prezentujemy również w całości homilię ks. bp. T. Bronakowskiego wygłoszoną na Konferencji KWC w Niepokalanowie. Niech słowa wypowiedziane do odpowiedzialnych staną się zachętą do dawania świadectwa dla każdego członka i kandydata Krucjaty.
W ostatnich latach bardzo wiele można usłyszeć o niepłodności i sposobach jej "leczenia". W tym numerze skierowanym do dorosłych prezentujemy metodę zwaną naprotechnologią, w której można odnaleźć echa nauczania Kościoła.
Zachęcamy do lektury Eleuterii indywidualnie i na spotkaniach. Zachęcajmy do lektury osoby, które włączyły sie w tym roku do KWC.
W roku kapłańskim zapraszamy szczególnie do modlitwy za kapłanów o dar wolności, dar prawdy i dar radosnego głoszenia dobrej nowiny.




Eleuteria nr 79, 3/2009


początek strony