Pan Bóg prowadził nas za rękę.
- Adwentowe Rekolekcje „Ewangelia Wyzwolenia”
poprzednia strona

Ewa Rutkowska




W ostatnie dni adwentu (17-21.12.2008 r.) Pan Bóg poprowadził nas do parafii w Płoszowie pod Radomskiem, aby tam – na zaproszenie ks. Proboszcza Czesława Ptaszka – mówić ludziom o wyzwoleniu, jakie daje Chrystus.

ETAP I Preewangelizacja
Preewangelizację zaplanowaliśmy na niedzielę przed rekolekcjami. Drzwi parafian generalnie otwierały się przed nami dość szeroko. Chodziliśmy od domu do domu, starając się odwiedzić jak najwięcej mieszkańców; poznać ich rodziny i także dać się im nieco poznać. Zapraszaliśmy na nabożeństwa, szczegółowo przedstawialiśmy program, czasem udawało się poruszyć jakiś głębszy temat i porozmawiać o Bogu.
Życzliwość i serdeczność, z jakimi się zetknęliśmy, dały nadzieje, że w ślad za otwartymi drzwiami domów pójdą również i serca tych ludzi, które już niebawem chciał osobiście nawiedzić sam Jezus.

ETAP II Ewangelizacja
„Duch wieje kędy chce”. Te rekolekcje, w dużej mierze, przybrały oblicze Dobrego Miłosiernego Ojca, który jest blisko.
Pełen ojcowskiej miłości głos rekolekcjonisty przeplatał się z głosami ludzi młodych i członków rodzin, którzy pragnęli zaświadczyć o życiu z Panem w konkrecie codzienności. W tej duchowej symfonii nie zabrakło i samych parafian, którzy – jak potrafili – starali się włączać w przygotowane pieśni.
Codziennym przedłużeniem nabożeństw były spotkania w małych grupach dzielenia. Początkowy trud zaprocentował z czasem braterskim zaufaniem i otwartością.

ETAP III Wyzwolenie
Aby świadczyć, trzeba uprzednio do-świadczyć. Aby wyzwalać, trzeba być cały czas wyzwalanym. Jezus pragnie człowieka jako partnera w dialogu ze Sobą, dlatego przynosi mu prawdziwą wolność, będącą warunkiem zawiązania takiej relacji.
Pierwszym etapem jest prawda o nas samych, która jednak wypalona w ogniu miłosierdzia Ojca, daje wolność. Wolność DO…

ETAP IV Służba – drogą wyzwolenia
Zaproponowanie podjęcia wyrzeczenia jest nieodłącznym elementem rekolekcji „Ewangelia wyzwolenia”. Poniesienie ofiary jest bowiem wyrazem miłości człowieka, który zasmakował wolności, ku temu człowiekowi, który owej wolności nie doświadcza.
Konkretnym owocem rekolekcji w Płoszowie są decyzje osób, które przystąpiły do KWC. Osoby te jasno zasygnalizowały, że problemy, o których była mowa, istnieją także w ich społeczności. Zobaczyły, że są w stanie przyczyniać się do zmiany swojej rzeczywistości i podjęły odpowiedzialność na forum parafii, by to robić. Uświadomiły sobie, że ich postawa oraz styl życia mają duże znaczenie dla kształtowania środowiska, w którym żyją. Po rekolekcjach została założona Placówka KWC nr 3, gdzie abstynenci spotykają się raz w miesiącu na spotkaniach formacyjnych.
Owocem tych rekolekcji było także skonkretyzowanie naszych pragnień, aby założyć Katolickie Stowarzyszenie „Ogród Niepokalanej”, które od 30 grudnia 2008 r. prowadzi już swoją działalność. Członkami stowarzyszenia są osoby trwające w KWC, które pragną w służbie wyzwolenia zrobić coś więcej oprócz abstynencji.

Ewa Rutkowska jest członkiem Diakoni Wyzwolenia Archidiecezji Częstochowskiej




Eleuteria nr 78, 2/2009


początek strony