Konkret!
poprzednia strona

Katarzyna Owczarek




Kiedy podczas prelekcji mówię o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, jej rozwoju i jej potrzebie na dzisiejsze czasy, padają pytania o konkrety. Jednym z takich konkretów chcę się dziś podzielić.

Pewnego dnia zadzwoniła do mnie (rekomendowana przez pracownika PARPA) p. Teresa Szumiłło (psycholog, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalista diagnostyki neurorozwojowej i neurostymulacji) z pytaniem, czy to prawda, że jestem w takim stowarzyszeniu, którego członkowie nie piją wcale alkoholu. Kiedy potwierdziłam, pani Teresa poprosiła mnie o kontakt z takimi osobami, gdyż w martwym punkcie stanęły bardzo ważne badania nad zespołem FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Alkoholowy Zespół Płodowy).

Okazało się, że trudno jest znaleźć kobietę, która na 100% nie piła alkoholu w czasie całej ciąży. Obiecałam, że pomogę i od tej rozmowy szukam w Krucjacie takich matek. Jak na razie nie słyszałam, by ktoś zgłosił się na te badania, ponawiam więc prośbę. Jest to bowiem bardzo ważna sprawa dla nas - członków Krucjaty. Jeśli znajdą się takie osoby, to Krucjata przyczyni się do rozwoju bardzo doniosłych badań. Dadzą one szansę na szybsze i dokładniejsze diagnozowanie FAS, co w konsekwencji pomoże we wcześniejszym rozpoczęciu terapii dziecka.

Przeprowadzono już takie badania z dziećmi, których mamy spożywały alkohol podczas ciąży. Następny etap to badanie kontrolnej grupy dzieci, których matki nie używały alkoholu w czasie ciąży. Okazało się, że nie jest to takie proste. Zbadano już wiele dzieci, ale niestety znaleziono zmiany w mózgu i po ponownym wywiadzie z matkami okazało się, że jednak piły one alkohol, np. lampkę wina na imieniny lub kieliszek szampana na Sylwestra.

Badania prowadzi profesor Andrzej Urbanik z Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego razem z p. Teresą Szumiłło w Krakowie w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Kopernika 50. Z p. Teresą Szumiało można skontaktować się telefonicznie 033 861 38 44 i ustalić szczegóły badania. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia badania jest pewność, że kobieta nie piła alkoholu w czasie ciąży nawet w symbolicznych ilościach, a dziecko ma powyżej 7 lat i nie jest chore.

Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie nieinwazyjne, gdyż w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. Umożliwia w sposób całkowicie nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych całego człowieka w dowolnej płaszczyźnie i także trójwymiarowo, a szczególnie dobrze umożliwia ocenę ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy). Unika się wykonywania badania u osób z klaustrofobią, a także u osób z metalowymi zastawkami serca, wszczepionymi płytkami ortopedycznymi lub innymi metalowymi przedmiotami umieszczonymi wewnątrz ciała, np. pooperacyjnymi metalowymi klipsami na tętniakach w mózgowiu. Badanie trwa zwykle około godziny. Mały pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi.

Dla Krucjaty Wyzwolenia Człowieka otwiera się nowa możliwość promocji i rozwoju. Zachęcam osoby, które mogą pomóc, do udziału w tych badaniach.




Eleuteria nr 77, 1/2009


początek strony