Sprawozdania z działalności Diakonii Wyzwolenia w terenie poprzednia strona

Przedstawiamy relacje z prac Diakonii Wyzwolenia z terenu Polski, które przybliżyli przedstawiciele różnych diecezji, zgromadzeni na spotkaniu odpowiedzialnych w Niepokalanowie podczas XXV Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Tomaszów Mazowiecki
Diakonia Wyzwolenia spotyka się w każdy wtorek o godz. 1830 na spotkaniach formacyjno-modlitewnych. Corocznie, we wszystkich tomaszowskich parafiach, przeprowadzamy nabożeństwa Drogi Krzyżowej poruszające tematykę Krucjaty, na których istnieje też możliwość złożenia deklaracji. Osoby zainteresowane dziełem Krucjaty spotykają się w pierwsze soboty miesiąca o godz. 1800 na Eucharystii w parafii św. Antoniego. Na spotkania zapraszani są prelegenci (np. odpowiedzialni grupy Odwaga z Lublina). Podczas Adwentu w 2004 r. w parafii św. Jadwigi odbyły się Rekolekcje Wyzwolenia, dzięki którym udało się nawiązać kontakt z grupą AA i ośrodkiem dla osób uzależnionych od narkotyków oraz powołać grupę AA w parafii św. Jadwigi. Rekolekcje były też okazją do złożenia deklaracji Krucjaty.

Wrocław
We Wrocławiu w każdą pierwszą sobotę miesiąca spotykają się systematycznie dwie duże grupy Krucjaty: jedna o nazwie Gedeon - przy kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na Gądowie i druga o nazwie Ostrobramska - przy kościele pw. św. Józefa na Ołbinie. W każdej z tych grup istnieją po dwie róże różańcowe złożone z członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które spotykają się na modlitwie różańcowej na godzinę przed Mszą św. Po Eucharystii, w salach katechetycznych, odbywają się spotkania o charakterze formacyjno-modlitewnym, a także Godzina Świadectwa. Nad pracą Krucjaty w diecezji czuwał w tym roku Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Bogusław Stec, który raz w miesiącu, na spotkaniach czwartkowych w Parafii Miłosierdzia Bożego, gromadził całą Diakonię Wyzwolenia.
Największym i niezapomnianym przeżyciem całego minionego okresu była Peregrynacja Krzyża Krucjaty, która trwała w naszej diecezji od października 2004 r. do Niedzieli Palmowej 2005 r. Plan peregrynacji ułożył i czuwał nad całością ks. Bogusław Stec, a najwięcej serca i pracy włożyła w tę akcję Stanisława Dziewit z parafii św. Augustyna. W czasie peregrynacji do dzieła Krucjaty włączyło się 36 nowych członków i 76 kandydatów.
W każdy piątek rano o godz. 515 w kościele pw. Opatrzności Bożej na Nowym Dworze grupa członków Krucjaty prowadzi rozważania Drogi Krzyżowej. Natomiast w okresie Wielkiego Postu, również w każdy piątek, członkowie Krucjaty, tradycyjnie już, prowadzili rozważania Drogi Krzyżowej w kościołach wrocławskich. Grupa Gedeon kontynuowała wzorem dwóch poprzednich lat, akcję organizowania licznych małych pielgrzymek różańcowych pieszych - w dniach odpustów, najczęściej w święta maryjne. Najważniejszą z tych pielgrzymek była XV Diecezjalna Pielgrzymka Krucjaty, która odbyła się 25 czerwca 2005 r. W tym roku prowadziła z kościoła pw. św. Jana Apostoła w Zakrzowie do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Łozinie. Grupa Gedeon wydaje też swój własny biuletyn, w którym stara się podawać bieżące informacje i relacjonować wydarzenia w obu wspólnotach. Grupa Ostrobramska w każdą ostatnią sobotę miesiąca współorganizuje, wraz z grupami AA, pielgrzymki do pobliskich Sulistrowiczek w masywie góry Ślęży. Tam odbywa się zawsze mityng AA i Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady.

Oleśnica
Spotkania odbywają się w pierwsze soboty miesiąca przy parafii św. Jana z Dukli. O godzinie 1700 ma miejsce spotkanie modlitewne, a o 1800 sprawowana jest Eucharystia za osoby uzależnione oraz za członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W ciągu roku organizowane są liczne wyjazdy do sanktuariów maryjnych.

Przemyśl
Działalność Diakonii Diecezjalnej obejmuje zaangażowanie w różne dzieła dotyczące Krucjaty i trzeźwości. Realizujemy je głównie przez zaangażowanie w comiesięczne rekolekcje ORDW. W pierwsze piątki miesiąca członkowie Krucjaty spotykają się na modlitwie w intencji ludzi zniewolonych, a także należących do Krucjaty. Natomiast w każdy pierwszy wtorek miesiąca sympatycy i członkowie spotykają się przy parafii Świętej Trójcy w Przemyślu, uczestniczą we Mszy świętej i w spotkaniu formacyjno-modlitewnym. Bierzemy udział w pielgrzymkach do Kalwarii Pacławskiej i Częstochowy. Diakonia pomaga także w rekolekcjach w schronisku św. Brata Alberta, prowadzi prelekcje i spotkania z młodzieżą dotyczące zniewolenia alkoholowego, które są okazją do świadczenia o Krucjacie. Diakonia wydała kolejny kalendarz ścienny na rok 2006 z zaznaczonymi terminami rekolekcji w Przemyślu.

Bełchatów
Bełchatowska Diakonia Wyzwolenia spotyka się w parafii pw. Matki Kościoła. Tu, w każdy trzeci czwartek miesiąca, sprawowana jest Eucharystia w intencji osób uzależnionych, kandydatów i członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a w czwarty piątek miesiąca - odprawiana Droga Krzyżowa, w której biorą udział wierni z całego miasta. Diakonia zajmuje się także organizowaniem imprez bezalkoholowych - balów sylwestrowych, zabaw ostatkowych i andrzejkowych. Ponadto prowadzi rekolekcje i spotkania dotyczące wyzwolenia.

Eleuteria nr 64, październik-grudzień 2005

początek strony