Drodzy Czytelnicy!
ks. Piotr

Wydarzenia z 11 września br. stawiają przed nami pytanie: jak szerzyć Ewangelię wyzwolenia, bo tylko miłość jest zdolna pokonać ludzką nienawiść, tylko miłość jest zdolna pokonać poczucie krzywdy. To zadanie Krucjaty: głosić miłość największą, objawioną na Krzyżu. Jak Maryja stanąć pod Krzyżem!

więcej
Przywrócić nadzieję w rodzinie (część I)
Krzysztof Wojcieszek

Czym jest rodzina?
Wiara, nadzieja i miłość w rodzinie.
Przywracanie nadziei.
Cała rodzina choruje...

więcej
Kamień i Księga
ks. Franciszek Blachnicki

Kamień węgielny został wmurowany w Kościele Wotum w Katowicach 25 września 1999 roku przez Metropolitę Górnośląskiego Arcybiskupa Damiana Zimonia, który konsekrował tę świątynię pod wezwaniem Matki Kościoła - Niepokalanej Jutrzenki Wolności 25 września 2001 r.

Księga Czynów Wyzwolenia jest przechowywana przez Stanicę Nr 1 na Kopiej Górce. Od kilku lat praktykujemy wpisywanie licznie napływających do nas deklaracji do ksiąg diecezjalnych..

więcej
Krucjata w Bułgarii
Br. Krzysztof z Bołozem (Bułgaria)
Dane mi było dziś podpisać deklarację wstąpienia do Krucjaty. Dziękuję za możliwość uczynienia tego aktu. Piszę ten list, aby podziękować i w jakiś bardziej "namacalny" sposób uwierzytelnić swoją decyzję i fakt przystąpienia do Krucjaty. Nie wiem, jak ma na imię osoba, z którą rozmawiałem przez telefon, dlatego nie wiem, komu podziękować, ale przecież wszyscy trudzicie się dla jednego wspólnego celu, więc moim zdaniem nie ma większego znaczenia, komu podziękuję. Wyrazy szacunku i podziękowania należą się Wam wszystkim razem i każdemu z osobna!

Przepraszam, że niezbyt poprawnie posługiwałem się językiem polskim, ale w miarę przebywania w Bułgarii łatwiej myśli mi się po bułgarsku, a co za tym idzie - trudniej mi się poprawnie wyrażać w swoim ojczystym języku. Na koniec chciałbym tylko podzielić się radością, że razem ze mną pracuje w Bułgarii jeszcze sześciu kapucynów, a w sąsiednich parafiach dwóch franciszkanów konwentualnych z Polski. Dzięki temu rozwija się oaza. W poprzednim roku Oaza z Sofii przeżywała w Krakowie III° ONŻ. Odwiedzili także Krościenko. Jeszcze raz z serca wam dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że za sprawą Miłosiernego Boga i wspólnych wysiłków was wszystkich będziemy mogli się cieszyć wolną nie tylko od nałogu Polską, ale również parafią w której pracuję.


Pan obdarzył go nowym życiem
Anna z Boguchwały

W 14 rocznicę trwania w trzeźwości 18 kwietnia 2001 odszedł do Pana Zdzisław Kloc z Wólki Podleśnej. Sprawy trzeźwości były mu bardzo bliskie, bo sam doświadczył uzależnienia od alkoholu.

więcej
Pogodne propozycje na "Pogodne wieczory"
Katarzyna Owczarek

Na pogodne wieczory warto zabrać ze sobą książkę z dziedziny savoir-vivre'u. Coraz częściej widać, że młodzież, a nawet dorośli nie wiedzą, jak zachować się w różnych sytuacjach dnia codziennego...

więcej
Zostanę w krucjacie na stałe
Siedemnastolatka

Kilka dni temu otrzymałam Waszą gazetkę i początkowo (widząc pieczątkę KWC na kopercie) bardzo się wystraszyłam, że nie przyjęto mojej deklaracji i odesłano mi ją z powrotem. Lecz gdy otworzyłam kopertę i zagłębiłam się w lekturę Waszego pisma, to z moich oczu popłynęły łzy.

więcej
Co zrobić, gdy... rodzice proszą mnie o zakup alkoholu? Pytanie to wzbudziło ożywioną dyskusję redakcyjną. Mam nadzieję, że wypowiedzi zamieszone poniżej pomogą w spokojniejszym realizowaniu przesłania Krucjaty.
więcej
Post i modlitwa - narzędzia walki o miłość w świecie

W kontekście dramatycznych wydarzeń 11 września 2001 r. Krucjata Wyzwolenia Człowieka diecezji Bielsko-Żywieckiej, inspirowana apelem do Ruchu Światło-Życie, podjęła post i modlitwę jako narzędzie walki o miłość w świecie.

więcej
Niepokalana zwycięża!
Dorota Seweryn

13 października w 1957 r. ukazało się po raz pierwszy pisemko Krucjaty Trzeźwości pt. "Niepokalana Zwycięża". Była to 40 rocznica ostatniego objawienia się Matki Bożej w Fatimie. W Turzy Śląskiej, w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej, każdego 13. dnia miesiąca odbywały się nabożeństwa pokutne, aby przebłagać Boga za grzechy świata...

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Krucjaty Trzeźwości, przekształconej rychło w Krucjatę Wstrzemięźliwości, zebrał nas wszystkich pracujących w Krucjacie i pojechaliśmy razem do Turzy Śląskiej 13 października 1957 r., zabierając ze sobą tę część pisemka "Niepokalana Zwycięża", którą mieliśmy w Centrali Krucjaty Trzeźwości...

więcej

Ks. Jan Ficek
(1790 - 1862)
proboszcz z Piekar Śląskich

Słynna na cały świat majowa pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich podąża śladami apostolskiej działalności ks. Jana Ficka. Przedrukowujemy wspomnienie o nim, gdyż Krucjata Wyzwolenia Człowieka swymi korzeniami sięga akcji trzeźwościowych znanych na Śląsku w XIX wieku.
więcej