Drodzy Czytelnicy!
ks. Piotr Kulbacki
wraz z Redakcją

Ucieszyła nas informacja, że jeszcze przed wakacjami weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stawia ona większą barierę reklamie alkoholu, jest bardziej restrykcyjna wobec sprzedających młodzieży alkohol i rozszerza zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w kampanię parlamentarną!

więcej
Diakonia Bogu i ludziom
ks. Piotr Kulbacki

W życiorysie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987) zwraca uwagę jego zaangażowanie społeczne już od lat młodości. Jego wrażliwość na deformacje życia społecznego była pogłębiana poprzez niezwykle aktywną działalność w harcerstwie. Ten śląski młodzieniec u progu wejścia w dorosłe życie rozwinął marzenia o podjęciu w przyszłości takiej roli społecznej, dzięki której będzie mógł pomagać ludziom - służyć im w rozwiązywaniu ich problemów życiowych.
Dlatego gimnazjalista z Tarnowskich Gór wyobrażał sobie swoje przyszłe życie jako wojskowy lub polityk.

Tekst wygłoszony na KUL-u 9 maja 2001 r. podczas Sympozjum w 80 rocznicę urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

więcej
Jak nieść posłanie Krucjaty
Stanisława Orzeł

Nadchodzi czas letnich rekolekcji i pielgrzymek. Przygotowując je, myślimy także o tym, kto i jak będzie zachęcał do KWC. Wiele osób z diakonii KWC zastanawia się, jak podjąć to zadanie - niektórzy pamiętają długo pierwsze spotkanie z Krucjatą w Oazie, inni noszą w sobie uczucia negatywne w związku z tym tematem, a nawet wobec osób, które prowadziły spotkanie. Jeszcze inni noszą w sercu wiele wdzięczności wobec tych, którzy ich wprowadzili do KWC i potrafią o tym zaświadczyć...

więcej
Czy można spożywać "napoje bezalkoholowe"?
opr. ks. PK, SO, KO
Czy warto sięgać po piwo czy szampana bezalkoholowego? Czy ma być to namiastka wytęsknionego trunku? Przecież pragnienie można zaspokoić z lepszym skutkiem innym napojem. A może ma to być "bezpieczne" podtrzymanie gestu obyczajowego?
więcej
Kontenplować oblicze Chrystusa
Dorota Seweryn

Krucjata Wyzwolenia Człowieka zrodziła się z miłości i miłosierdzia do człowieka. Jej podstawowym, a zarazem najtrudniejszym zadaniem jest kontemplowanie oblicza Chrystusowego, tego oblicza w człowieku sponiewieranym przez alkohol czy inne uzależnienie np. od życia w zakłamaniu.

więcej
Wakacyjne zabawy
Katarzyna Owczarek

Niedawno przeżywałam na Kopiej Górce przygotowania do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jak zwykle było dużo roboty, sprzątania i różnych przygotowań do święta. Na szczęście Pan Bóg zatroszczył się o pomocników. Byli bardzo mali - 7-letnia Natalia i 4-letni Jaś. Praca paliła się im w rączkach, a najwspanialsze było to, że każde zadanie traktowali jako nową zabawę. Sami, bardzo przejęci, zgłosili się do pomocy. Ściąganie pajęczyn nazwali "śledzeniem pająków", przynoszenie szczotki zamieniło się w sztafetę, odnoszenie miotły to świetny motyw do "poprowadzenia parowozu". Byłam uradowana tymi dziećmi i tym, że nawet w pracy potrafią znaleźć coś do zabawy.

więcej
Mój katecheta jest w Krucjacie
Anka z Janek

Mój kontakt z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka zawdzięczam pielgrzymce na Jasną Górę w 2000 r. Był to wspaniały czas. Dzięki tym rekolekcjom moja wiara pogłębiła się. Wracałam do domu pełna wrażeń.

więcej
Świadectwa
Nazywam się Adela i przesyłam zgłoszenia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - moje i mojego chłopaka, Michała.

Mam na imię Andrzej. Jestem Panu Bogu głęboko wdzięczny za pomoc w wyzwoleniu mnie. Teraz już wiem, dlaczego wcześniej wszystkie moje próby kończyły się niepowodzeniem. Były bez Boga.

Mam 19 lat. Kiedy zaczęłam studiować, doszły do mnie informacje o istnieniu KWC. Wcześniej nigdy o tym nie słyszałam. Bardzo zaczęłam się tym interesować, bo całkiem niedawno "Pan uchronił moje życie od śmierci, moje oczy - od łez, moje nogi - od upadku". Od sierpniowej pielgrzymki Pustyni Miast (wspólnoty, do której należę) na Jasną Górę nie piję i nie biorę narkotyków.

więcej
Zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości

W dniu 27 kwietnia 2001 r. została ostatecznie uchwalona i następnie podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

więcej
Pielgrzynka Krucjaty Diecezji Wrocławskiej
M.G. Ziembliccy

XI Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Diecezji Wrocławskiej w tym roku odbyła się 28 kwietnia.

więcej
Jak prowadzić program dla uczniów "Debata"?
Katarzyna Owczarek

W Ośrodku Profilaktyczno-Szkoleniowym im. ks. Franciszka Blachnickiego Fundacji Światło-Życie przy ul. Gawronów w Katowicach odbyły się w dniach 23-24 marca 2001 r. warsztaty przygotowujące uczestników do prowadzenia programu "Debata". Szkolenie miało na celu przygotowanie do prowadzenia programu profilaktycznego w gimnazjach i szkołach średnich, który jest również dobrym narzędziem pracy podczas rekolekcji oazowych i innych spotkań formacyjnych i ewangelizacyjnych.

więcej
Duchovné cwičenia w Bardziejowie
ks. Piotr Kulbacki
Katarzyna Owczarek
Duchovné cwičenia KOČ (Kruciáta Oslobodenia Človeka) - pod taką nazwą już po raz kolejny odbyło się w dniach 25-27 maja 2001 spotkanie Krucjaty na Słowacji.
więcej
Wędrówka do stóp Matki Bożej Pocieszenia
O. Tomasz Alexiewicz OP
Jest 12 maja 2001 roku, Konin, kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego. Około dziesiątej rano zbierają się pielgrzymi - już po raz dwudziesty pierwszy.
więcej

Andrzej Juliusz Małkowski
(U źródel polskiego harcerstwa)

Krucjata Wyzwolenia Człowieka widzi swoje korzenie między innymi w tradycjach polskiego harcerstwa. Człowiekiem, który wywarł szczególne piętno na polskim skautingu, był Andrzej Małkowski
więcej