Od redakcji

Nadszedł oczekiwany dzień powrotu do Polski Założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987). W sobotę 1 kwietnia 2000 r. odbył się jego pogrzeb w Krościenku stanowiącym - według słów Jana Pawła II - jego "Ojczyznę". Przeniesienie grobu z Carlsbergu w Niemczech związane jest z przebiegiem procesu beatyfikacyjnego.

więcej
"Jeżeli Bóg pozwoli mi powrócić..."
Dorota Seweryn

Długo, bo aż 18 lat, trwał pobyt na obczyźnie Założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Wyjechał na Zachód kilka dni przed rozpoczęciem stanu wojennego i tam na prośbę Ks. Arcybiskupa Szczepana Wesołego objął ośrodek Marianum w Carlsbergu, w Niemczech, gdzie zajął się opieką nad azylantami i emigrantami, troszcząc się nie tylko o ich potrzeby materialne, ale przede wszystkim duchowe. Po pięciu latach niezwykle intensywnej pracy Pan odwołał go do siebie 27 lutego 1987 r. Już w 1995 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Pragnęliśmy wtedy wszyscy - ludzie Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - aby Ojciec znów znalazł się pośród nas.

więcej
Działalność trzeźwościowa ks. Franciszka Blachnickiego
(część I)
Stanisława Orzeł
Trzeźwościowe zaangażowanie księdza Blachnickiego ma swoje korzenie w jego aktywności harcerskiej. Z jego biografii wiadomo, że działał w harcerstwie jako zastępowy, drużynowy, organizator obozów. Ideał harcerski kształtował jego osobowość i charakter w latach szkolnych. Kiedyś w swoim świadectwie powiedział, że jako dziecko był bardzo nieśmiały, ale szkoła harcerska zrobiła swoje.
więcej
Abstynencja czy umiarkowanie?
ks. Franciszek Blachnicki

W dyskusjach nad metodą walki z alkoholizmem zawsze wraca problem: abstynencja czy umiarkowanie.
Jedni zalecają propagowanie całkowitej abstynencji od alkoholu, drudzy twierdzą, że nie trzeba walczyć z używaniem, lecz z nadużywaniem alkoholu, i dlatego należy propagować tylko umiarkowanie.

więcej
Kilka myśli o... Krucjacie
Krzyszof Wojcieszek

Co dziś robi Krucjata?
Czy to jest coś warte?
Co może osłabiać działanie KWC?

więcej
Ryba
(część II)
ks. Franciszek Blachnicki

Cykl "Nasz znak" stanowi przedruk tekstów z "Niepokalana Zwycięża", opracowanych przez ks. Franciszka Blachnickiego. Zauważmy, że herb Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zawiera podobne elementy do herbu Krucjaty Wstrzemięźliwości.

Hasło "przeciw prądowi", które symbolizuje w tarczy Krucjaty ryba płynąca przeciw prądowi, odnosi się nie tylko do zewnętrznego prądu zwyczajów i opinii, któremu trzeba się przeciwstawiać, ale także do wewnętrznego prądu namiętności budzących się w nas.

więcej
Krucjata w Lubrańcu
Maria i Władysław Hoffmanowie
Wciąż byliśmy i jesteśmy nadal maleńką wysepką w morzu nałogu, jaki tu panuje. Przychodzi na spotkania kilku, a uzależnionych jest ponad dwustu. Prawda oczywista, że ta walka wymaga totalnego nawrócenia - nie jest popularna. Druga przyczyna małej frekwencji tkwi w fakcie, że w miasteczku prawie wszyscy się znają i zapewnienie anonimowości nie jest możliwe.
więcej
Pielgrzymka KWC do Trzebnicy
Maria (Wrocław)

Dnia 11 września 1999 roku odbyła się dziewiąta Diecezjalna Pielgrzymka KWC do Trzebnicy. Wyjechaliśmy w 45 osób o godz. 900 autokarem z Wrocławia do Wysokiego Kościoła. W Wysokim Kościele spotkaliśmy pielgrzymów z Oleśnicy, też około 45 osób.

więcej
Rok łaski
Dorota Seweryn

A może znasz człowieka najbiedniejszego z biednych, tj. człowieka, który latami żyje w nienawiści, niezgodzie i może chciałby być od tego wolnym, ale tak już w swym wnętrzu się uwikłał, że nie znając wyjścia, nie próbuje go już szukać i zamknął dostęp do samego siebie. To jest człowiek najbiedniejszy, bo Bóg odpuszcza tym, którzy innym odpuszczają. Bóg zawsze, w każdym momencie chce mu przebaczyć, jeśli ten tylko okaże miłosierdzie i przebaczenie bliźniemu. Może nie ma nikogo, kto by podsunął mu sposób, w jaki może ten trudny problem rozwiązać.

więcej
Sylwester Wielkiego Jubileuszu
Świadectwa i relacje
Katarzyna Owczarek

Dowiedziałam się, że będzie ponad 100 osób [...]
Od słów do czynów... ale tu zaczęły się schody - brak doświadczeń, niepewność, od czego zacząć? Z pomocą przyszedł ksiądz Paweł, a także nadesłane wkrótce materiały ("Eleuteria" nr 40). BARDZO, BARDZO dziękujemy!
Wyprawmy Panu Jezusowi 2000 urodziny!

więcej